poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Ziemia i pory roku

Dzień dobry😊

W kolejnej części wykładu przypomnieliśmy sobie o tym, że ziemia jest kulą, a także rozmawialiśmy o porach roku. Takie przypomnienie podstawowych zagadnień jest bardzo przydatne, zwłaszcza, że teraz jako dorosła osoba zupełnie inaczej podchodzę do tej wiedzy. 

Ostatnio trafiłam na cytat Gabriela Laub "Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych". Pomyślałam sobie, że to trochę jakby o mnie. To co kiedyś było dla mnie nudne i niegodne uwagi, teraz jest interesujące. Spojrzenie na świat i życie zmienia się z upływem lat, najlepiej to widzę patrząc na moje dzieci, które często są jakby kopią mnie z dzieciństwa :) Ale przejdę do tematu:)

To, że ziemia jest kulą zostało odkryte dawno temu przez Greków. Grecy obliczyli nawet wielkość ziemi. O tym, że ziemia jest kulą świadczy to jaki daje cień. 

Można przeprowadzić eksperyment z globusem/piłką i światłem, zobaczymy wtedy jaki cień padnie na ścianę. Dla porównania możemy pobawić się także z innymi kształtami. Zobaczymy wtedy, że talerz ułożony w odpowiedni sposób da nam cień taki jak kula. 


Możemy również przeprowadzić następujący eksperyment z piłką:


Tutaj widzimy, że kolejne liczby wyłaniają się zza horyzontu podczas obrotu. 

Skąd się biorą pory roku?

Ziemia obraca się wokół własnej osi lekko nachylona w jedną stronę oraz krąży po orbicie wokół Słońca. Jedno okrążenie po orbicie trwa rok. Podczas krążenia po orbicie najpierw jeden biegun Ziemi, a potem drugi przechylony jest w kierunku Słońca i w ten sposób zmieniają się pory roku.
Na równiku zawsze jest ciepło, ponieważ ta część ziemi zawsze jest najlepiej oświetlona przez Słońce, natomiast na biegunach Słońce najsłabiej ogrzewa ziemię.

W grudniu biegun północny jest odchylony najdalej od Słońca, wówczas na półkuli północnej panuje zima, a na południowej lato. W sierpniu biegun północny nachylony jest w kierunku Słońca i wtedy panuje tam lato, a na południu zima. W marcu i we wrześniu żadna z półkul nie jest nachylona w kierunku Słońca. W marcu na północy jest wiosna, a na południu jesień, natomiast we wrześniu na północy jest jesień, a na południu wiosna.

Jakie wyróżniamy pory roku? 

Przyznam szczerze, że nie miałam pojęcia o tym, że pory roku można podzielić na fenologiczne, klimatyczne i astronomiczne. Być może gdzieś, kiedyś jakiś nauczyciel o tym mówił, ale nie zostało to zarejestrowane przez mój mózg...zawsze była wiosna, lato, jesień i zima, czy astronomiczne pory roku, z których przygotowałam krótki filmik. Wszystkie zdjęcia w nim użyte są mojego autorstwa.

                            
 
Fenologiczne pory roku wyznaczane są przez zjawiska fenologiczne takie jak: rozwój liści, kwitnienie, rozsiewanie nasion, zrzucanie liści i inne etapy rozwoju określonych gatunków roślin, zwanych roślinami wskaźnikowymi (diagnostycznymi). 
 
 
 
Określanie klimatycznych pór roku  ma znaczenie dla przyrodników, rolników, a także w transporcie i sektorze turystyczno-hotelarskim. Dniem rozpoczęcia danej termicznej pory roku jest dzień, w którym średnia dobowa temperatura przekroczyła w górę lub w dół (zależnie od pory roku) wartość progową. 
 
 

 

Przy tworzeniu wpisu korzystałam z informacji zawartej na stronie https://atlas-roslin.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz