sobota, 15 kwietnia 2023

Wiosna na łące - pszczoły

Dzień dobry 😊

Dzisiaj będzie o pszczołach. O ich istnieniu wiedziałam od dziecka, ale o tym, że jest ich aż tyle dowiedziałam się dopiero na wykładzie. Przy okazji tematu o owadach udało się wykorzystać dawno kupioną przeze mnie dla syna książeczkę o tym, jak rysować robale. W ogóle odkąd mamy edukację społeczno-przyrodniczą znalazłam na półkach z książkami dzieci mnóstwo książek w tym temacie, z których teraz korzystam. Różne rzeczy związane z przyrodą wpadają mi ostatnio w ręce. Dzisiaj podczas sprzątania była to pszczółka zrobiona na szydełku, którą jeśli dobrze pamiętam dostaliśmy w pakiecie startowym w biegu charytatywnym.



Kolorowanka jest bardzo fajna, w prosty sposób pokazuje jak można narysować różne owady m. in. biedronkę, konika polnego, dżdżownicę, chrząszcza i wiele innych. Poniżej na rysunku przygotowanym dla mnie prze mojego syna będziecie mogli zobaczyć ich więcej.

A teraz przejdę do treści omawianych na wykładzie...

W Polsce możemy spotkać około 470 gatunków owadów z rodziny pszczołowatych, ale w tym poście wspomnimy tylko o kilku z nich.























PSZCZOLINKI budzą się do życia wczesną wiosną

Wiosną wygryzają się z kokonów poczwarkowych. Pierwsze wychodzą samce, potem samiczki, które samodzielnie zbierają np. pyłek z wierzby, nektar z kwitnących kwiatów i zanoszą je do gniazda. Tam składają jaja. Potomstwo pszczolinek jest nieliczne. Pszczolinki nie potrzebują samców, można powiedzieć, że są samotnymi matkami.

Pszczolinki mają żądło, ale nie żądlą, chyba że zostałyby złapane w palce i zgniecione. 

W przypadku pszczolinki, jeśli zginie matka to cały rój ginie.

Poniżej kilka gatunków pszczolinek, o których mówiliśmy:

- pszczolinka napiaskowa

Autor: Carola Vahldiek - stock.adobe.com

- pszczolinka trójbarwna - musi chronić się przed pasożytami takimi jak np. muchówka bujanka, która wyszukuje gniazda samotnych pszczół i podrzuca tam jaja (czasem robi to jak bombowiec zrzucając je podczas lotu, żeby nie być zauważoną przez pszczolinkę).

Autor: Aiwok - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14697011

- pszczolinka nomada - przeszła na tryb pasożytniczy. Zamiast sama wychowywać dzieci, wykorzystuje do tego nektar i pyłek innych pszczół, nie ma owłosienia i przypomina wyglądem osę. 

Autor: imageBROKER - stock.adobe.com

Poza muchówką bujanką, na pszczelinkach pasożytują także chrząszcze, takie jak oleica. Tak gdzie są widoczne oleice, tam na pewno są pszczolinki. 

Autor: ThiloKind - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10232284

Samica oleicy może składać nawet do 10 tysięcy jaj. Z jaj wylęgają się larwy, potomstwo jest bardzo duże. Pierwsze typy larw to trójpazurkowce. Aktywne larwy chrząszcza wdrapują się na kwiat i tam czekają na pszczoły, aby schwytać się ich odnóży. W taki sposób dostają się do gniazda, tam przechodzą hipermetamorfozę i pasożytują na tym, co przyniosła królowa dla swojego potomstwa. Następnie się przepoczwarcza i wiosną wychodzi z gniazda pszczół. 

Życie pszczolinek nie jest łatwe...

PSZCZOŁY   są owadami społecznymi.

- pszczoły miodne żyją w bardzo licznych koloniach, w których znajduje się nawet ponad 50 tysięcy robotnic, zawsze z jedną królową. Robotnice wytwarzają wosk pszczeli, z którego tworzą sześciokątne komórki, a w nich rozwijają się jaja, larwy i poczwarki, a także magazynowane są zapasy pokarmu.


Pszczoły miodne żądlą w obronie swojego gniazda. Po użądleniu umierają. 

Jeśli zginie matka to cały rój żyje dalej. 


- trzmiele to pszczoły społeczne, gdzie samica jest królową. Mogą zakładać gniazda w różnych miejscach, np. w ziemi, w dziuplach. Wykorzystuje się je do zapylania pomidorów czy ogórków.

Autor: AfroBrazilian - Praca własna

Trzmiele posiadają dłuższe języczki, co umożliwia im także zapylanie koniczyny czerwonej. Na wykładzie rozgryzaliśmy czy staropanieństwo może mieć wpływ na plonowanie koniczyny czerwonej, rozmawialiśmy i dokonaliśmy pewnej analizy zależności.

Jeśli trzmiele zapylają koniczynę czerwona poszukując nektaru to:

- im więcej trzmieli tym wyższe plonowanie koniczyny czerwonej,

- im więcej gryzoni (które żywią się trzmielami) na polu tym mniej trzmieli i niższe plonowanie koniczyny czerwonej,

- im więcej kotów tym mniej myszy, tym więcej trzmieli i wyższe plonowanie koniczyny czerwonej,

- im więcej panien tym więcej kotów, mniej gryzoni, więcej trzmieli i wyższe plonowanie koniczyny czerwonej.

Czy dla dobra koniczyny czerwonej lepiej nie zawierać małżeństw 😅? 
A może za mąż wychodzić powinny tylko Panny, które nie lubią kotów 😉
Ale nasuwa się myśl, że nie tylko stare panny lubią koty. Zdarza się też to kawalerom 😉

Hotele/domki dla owadów

Istnieje coś takiego jak hotele dla owadów, w których mogą one zakładać gniazda. Często korzystają z nich murarki ogrodowe. 

Dobrym pomysłem do zrealizowania przy szkole lub przedszkolu byłoby stworzenie siedliska dla murarek lub pszczolinek w celu obserwacji, ponieważ ze względu na to, że nie żądlą są dobrym okazem do prowadzenia obserwacji.

Do głowy wpadł mi też pomysł, że można by poprosić dzieci o narysowanie takiego hotelu czy domku według własnego pomysłu. W związku z tym, że nie pracuję jeszcze w szkole poprosiłam o to mojego syna, który jest w trzeciej klasie. On wykorzystał do tego rysunku kolorowankę, o której wspominałam wyżej i efekt jest następujący


Do kolejnego razu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz