piątek, 14 kwietnia 2023

Kleszcze

Dzień dobry 🙂

Dzisiaj nie będzie tematyki z wykładu, ale wpis jak najbardziej będzie dotyczył przyrody. Tematem będą kleszcze, które akurat w tym czasie mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i dla zwierząt.

Co zainspirowało mnie do tego wpisu?

Po pierwsze parę dni temu przeglądając zdjęcia w telefonie natrafiłam na zdjęcie sprzed roku, kiedy to ratowaliśmy naszego psa chorego na  boleriozę po kleszczu.

A po drugie było to otrzymanie przez moje dzieci kolorowanki edukacyjnej na temat kleszczy wydanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olszynie. Gdyby ktoś miał ochotę się z nią zapoznać i wykorzystać do celów edukacyjnych to jest ona dostępna na stronie  https://www.gov.pl/web/wsse-olsztyn/kleszczowanka--kolorowanka-edukacyjna

Z kleszczem miałam do czynienia w dzieciństwie, kiedy to wbił mi się w plecy. Do dziś mam w pamięci wizytę w przychodni, gdzie nikt nie wiedział jak się go pozbyć z mojego ciała. Na szczęście udało się bez skutków ubocznych. A rok temu po wizycie w lesie, okazało się że kleszcz upatrzył sobie mojego syna. Bałam się wyciągać go sama, więc następnego dnia z samego rana pojechaliśmy do przychodni i tym razem już bez żadnych wątpliwości lekarz usunął go w mgnieniu oka.

W tym roku temat kleszczy i boleriozy pojawił się również na lekcji biologii u córki w 5 klasie, więc co nieco już sobie przypominałam, ale do tego wpisu pogłębiłam i uzupełniłam jeszcze ta wiedzę o czym za chwile się przekonacie 😉

Kleszcze są to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Są pasożytami żywiącymi się krwią innych organizmów. Ponadto są nosicielami wielu groźnych chorób, takich jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych,

Cykl rozwojowy kleszcza może trwać od kilku miesięcy do 3 lat i przebiega w czterech stadiach. Kleszcze stają się aktywne, gdy temperatura przekroczy 5 stopni.


Poniżej krótka prezentacja żywicieli kleszcza



Gdzie możemy spotkać kleszcze?
  • na łąkach
  • w parkach
  • w lesie
  • na ogrodzie
  • na placu zabaw
Kleszcze znajdują się najczęściej w trawie oraz na niskich krzewach.

Jak chronić się przed kleszczami?

Jeśli wybieramy się w miejsca, w których występuje największe ryzyko ukąszenia przez kleszcza, zwłaszcza do lasu, należy:
  1. założyć odpowiednie ubranie - wysokie buty, długie spodnie, bluzę z długim rękawem oraz czapkę,
  2. stosować dostępne na rynku środki odstraszające kleszcze
  3. po powrocie najlepiej zdjąć ubranie i dokładnie obejrzeć ciało, ponieważ kleszcze w ślinie mają substancje znieczulające, zatem ukłucie jest bezbolesne.
Jeśli zdarzy się, że znajdziemy kleszcza w swoim ciele lub u naszego zwierzaka należy go bezpiecznie usunąć odpowiednim przyrządem, np. kleszczołapką
Usuwając kleszcza należy chwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć ruchem obrotowym.
Absolutnie zabronione jest duszenie i ściskanie, ciągnięcie i wydrapywanie, ucinanie, a także smarownie tłuszczem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz