sobota, 3 czerwca 2023

Siła wyporu

Dzień dobry 😊

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie 

"Dlaczego jedne przedmioty wrzucone do wody toną, a inne unoszą się na powierzchni?"

Wszystko zależy od gęstości, czyli wagi przedmiotu w stosunku do jego objętości.

Jest to bardzo ciekawy temat do przeprowadzania doświadczeń z dziećmi już w wieku przedszkolnym. Wystarczy przygotować miskę z wodą oraz różne przedmioty, takie jak kamień, moneta, jabłko, gumka do mazania, korek itp. oraz dać dzieciom przestrzeń do eksperymentowania. Swoje obserwacje dzieci mogą zapisywać na kartach obserwacji.

Przedmioty unoszą się na powierzchni, jeżeli woda wypycha je bardziej, niż one prą w dół. Jest to siła wyporu. Jeśli przedmiot jest gęstszy od wody, wówczas nie wywiera ona dostatecznego wyporu i przedmiot tonie.

Razem z moim synem przeprowadziliśmy eksperyment z jajkiem, w którym potwierdziliśmy fakt, że im bardziej słona woda, tym większa jest jej gęstość, a tym samym wyporność.

Zapraszamy do obejrzenia naszego eksperymentu :)


Jak widać na filmiku, surowe jajko w wodzie tonie, a to dlatego, że jest od niej cięższe. Natomiast kiedy posolimy wodę, wówczas gęstość wody się zwiększa i wypiera jajko na powierzchnię. 

Opowiadając koleżankom w pracy o powyższym doświadczeniu dowiedziałam się, że kiedyś taką metodę stosowano, aby sprawdzić czy solanka do wędzonek jest już odpowiednio słona. Wkładano do niej właśnie jajko i kiedy wypłynęło był to znak, że jest już odpowiednia ilość soli.

Ja niestety nie mam dobrych doświadczeń z fizyką, nie zostałam nauczona zbyt wiele. Nauka polegała głównie na uczeniu się regułek i wzorów, z których nikt zbyt wiele nie rozumiał. Myślę, że gdyby lekcje oparte były na eksperymentowaniu i samodzielnym badaniu pewnych praw fizyki, każdy uczeń wyniósłby dużo wiedzy i z zaciekawieniem szedłby na kolejną lekcję. Fizykę z liceum wspominam w taki sposób, że na każdy sprawdzian kupowaliśmy nauczycielowi dużą gazetę do czytania i kubek kawy ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz