piątek, 5 maja 2023

Leśniczówka Pranie

 Dzień dobry😊

Za nami majówka, którą postanowiłam częściowo spędzić na łonie natury... 

Miejsce, do którego się wybraliśmy położone jest zaledwie 25 km od mojego domu, ale mimo wielokrotnych planów dopiero teraz udało się tam wybrać. A miejscem tym jest Leśniczówka Pranie, w której znajduje się również świeżo odnowione Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a także w sezonie organizowane są koncerty związane z poezją oraz zajęcia dla dzieci. Na pewno wrócę tam jeszcze latem, żeby spędzić więcej czasu na ścieżce edukacyjnej i nad jeziorem. 

 

Myślę, że jest to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi zarówno z przedszkola, jak i ze szkoły. 

W rejonie, w którym mieszkam jest więcej takich leśnych ścieżek edukacyjnych oraz rowerowych...nie bez bez powodu turyści masowo wiozą rowery na wypady na Mazury. Wiem o tym doskonale, bo droga z Warszawy na Mazury biegnie przed moim domem i latem ciężko jest przejść przez ulicę :)

Poniżej kilka zdjęć z Muzeum

 



 
W słuchawkach można usłyszeć pięknie recytowane wiersze, a także poezję śpiewaną.

 
W drewnianych słupach (zdjęcie poniżej) można posłuchać muzyki klasycznej różnych kompozytorów. Otwory z głośnikami umieszczone są na różnych wysokościach, tak aby zarówno dzieci jak i dorośli o różnym wzroście mogli swobodnie przyłożyć swoje ucho:)

A teraz kolej na zdjęcia ze ścieżki edukacyjnej...


 




 
 
 
 
 

Na zdjęciu powyżej znajduje się drzewo, z którego pozyskiwano żywicę.

Żywicowanie jest to zabieg pozyskiwania żywicy z żywych drzew, polegający, w przypadku sosny zwyczajnej, na systematycznym, okresowym wykonywaniu nacięć na spałach żywiczarskich oraz zbieraniu wyciekającej żywicy. Żywicowanie modrzewia polega na wykonywaniu, w pniach drzew stojących otworów, skierowanych pod kątem do osi drzewa i wybieraniu żywicy gromadzącej się w tzw. kieszeniach żywicznych. Żywicę jodłową można pozyskiwać przez nakłuwanie pęcherzy żywicznych w korze. W Polsce, w okresie od zakończenia II wojny światowej do 1993 r. pozyskiwano średnio 15 tys. ton żywicy rocznie; w latach 60. i 70. średnie pozyskanie żywicy sosnowej wynosiło około 20 tys. ton/rok. Żywicowanie zakończono, głównie ze względów ekonomicznych, w 1993 r. (żródło: https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/zywicowanie/)


Na dzisiaj to wszystko! Do następnego wpisu :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz